Veel sociaalrechtelijke puzzelstukken, maar de puzzels zijn nog niet gelegd!

Er liggen heel wat dossiers op tafel – gaande van flexi jobs, de centenindex tot het mobiliteitsbudget, arbeidstijdregistratie en de wet diverse arbeidsbepalingen, maar nog niks definitief. Hierna alvast een update:

Flexi-jobs
De federale regering werkt aan een uitbreiding van het flexi‑jobstelsel naar quasi alle sectoren, met behoud van een sectorale opt‑out. Deze uitbreiding maakt deel uit van een voorontwerp van wet, maar de goedkeuring ervan loopt vertraging op. De huidige richtdatum voor inwerkingtreding is 1 juli 2026, onder voorbehoud van de verdere afronding van het wetgevend traject (adviesorganen, Raad van State en parlement).

→ Creamoda dringt, samen met het VBO en UNIZO, aan op een snelle inwerkingtreding, want we zijn pro flexi‑jobs als flexibiliteitsinstrument voor kmo’s en als onderdeel van een modern arbeidsmarktbeleid. Binnen PC 109 en 215 is er wél al principieel akkoord over toelating flexi job binnen onze sector, maar zolang er geen wetgevend kader kan er nog geen kader worden uitgewerkt.

Centenindex
De centenindex is een federale maatregel die voorziet in een tijdelijke beperking van de automatische loonindexering voor brutolonen boven 4.000 euro. De maatregel is opgenomen in een wetsontwerp dat momenteel in het parlement wordt behandeld en is nog niet definitief goedgekeurd. Zowel het Planbureau als de sociale partners houden rekening met een mogelijke eerste toepassing in de tweede helft van 2026.

→ Creamoda en andere werkgeversorganisaties zijn pro, maar vragen/eisen verduidelijking en vereenvoudiging van de uitvoering. Die is er gekomen: 22/04/2026 sloot de Groep van Tien (G10) een historisch akkoord over een alternatief voor de centenindex.

Lees meer: Structurele indexaanpassingen vervangen tijdelijke centenindex – VBO FEB – Verbond van Belgische Ondernemingen – Fédération des Entreprises de Belgique

Mobiliteitsbudget
Het mobiliteitsbudget, vandaag een vrijwillig alternatief voor de bedrijfswagen, evolueert naar een verplicht aan te bieden systeem voor werkgevers die bedrijfswagens aanbieden. De ministerraad keurde hiertoe in januari 2026 een voorontwerp van wet goed. De verplichting wordt gefaseerd en voorzien: richting 1 januari 2027 voor werkgevers met minstens 50 werknemers en richting 1 januari 2028 voor werkgevers met 15 tot 49 werknemers. Opgelet, data onder voorbehoud van de verdere afronding van het wetgevend traject en mogelijke bijsturingen.

→ Creamoda volgt dit dossier samen met UNIZO en het VBO op, met aandacht voor werkbaarheid en rechtszekerheid

Arbeidstijdregistratie
Europese rechtspraak verplicht lidstaten om de naleving van arbeidstijd‑ en rustregels te garanderen via een objectief en betrouwbaar registratiesysteem. Deze verplichting is vandaag nog niet omgezet in definitieve Belgische wetgeving. De federale regering heeft wel de intentie uitgesproken om een algemene verplichting tot arbeidstijdregistratie in te voeren vanaf 1 januari 2027, maar de concrete wettelijke uitwerking (wetgeving en uitvoeringsmodaliteiten) moet nog volgen.

→ Creamoda volgt dit dossier nauw op samen met UNIZO en het VBO en pleit voor een flexibele, proportionele en technologisch neutrale invulling, zonder bijkomende administratieve lasten (dus zeker niet in richting  “verplichting tot een klassieke prikklok”).

Wet diverse arbeidsbepalingen

Een verzamelwet die diverse onderdelen van het arbeidsrecht wil moderniseren (uurroosters, deeltijdse arbeid, nachtarbeid, administratieve vereenvoudiging). Het dossier zit nog in het parlementaire traject; stemming en finale tekst zijn nog niet zeker. De bepalingen worden pas definitief na goedkeuring en publicatie in het Belgisch Staatsblad.

→ Creamoda volgt dit dossier samen met UNIZO en het VBO, met aandacht voor werkbaarheid, rechtszekerheid en administratieve eenvoud.

 

Ik blijf graag op de hoogte van de activiteiten van Creamoda

x

Leden Login

Creamoda
Leden Login