Retouren of onverkochte artikelen?
Dit zegt de ESPR!
De ESPR en Onverkochte Consumentengoederen (Verordening – EU – 2024/1781 – EN – EUR-Lex)
Waarom behandelt de ESPR de vernietiging van onverkochte producten?
De vernietiging van onverkochte consumentenproducten:
- Verspilde middelen
- Milieuschade
- Tegen de principes van de circulaire economie
ESPR zal regels opstellen:
- Afvalvermindering
- Overproductie ontmoedigen
- Verbod op vernietiging en daarmee onderscheid maken tussen voorbereiding voor hergebruik en vernietiging
ESPR: Art. 23: Algemeen beginsel van voorkoming van vernietiging
Nieuwe EU-regels om vernietiging van onverkochte kleding en schoenen te stoppen – Milieu
“Marktdeelnemers nemen de nodige maatregelen die redelijkerwijs verwacht kunnen worden om te voorkomen dat onverkochte consumptiegoederen moeten worden vernietigd.”’
ESPR- Art. 24: Bekendmaking van informatie over onverkochte consumptiegoederen
WAT: Verplichting voor economische operators die onverkochte producten weggooien om informatie (per boekjaar) te verstrekken over:
- Aantal en gewicht per jaar
- Redenen voor vernietiging
- Relevante vrijstelling indien van toepassing
- Toepasbare afvalbehandelingsoperaties
- Maatregelen genomen om vernietiging te voorkomen
Rapportageverplichting: WIE en WANNEER
- Grote bedrijven zijn al onderworpen aan deze openbaarmakingsplicht voor het volledige boekjaar na 19 juli 2024
- Middelgrote bedrijven van toepassing vanaf 19 juli 2030
- Kleine en micro-ondernemingen zijn vrijgesteld van deze verplichting
HOE te rapporteren: De Implementing Act (gepubliceerd 09/02/2026) bepaalt het format van rapportage. Rapportageformat wordt toegepast vanaf februari 2027.
- Uitvoeringsverordening van de Commissie over de details en het formaat van de openbaarmaking van informatie over afgedankte onverkochte consumentenproducten – Milieu
- DBBCAB5D-1158-44A5-A443-9125333fe05d_en
- EFDC34BD-27EF-41C8-91C6-6e4528cfb45d_en

ESPR-Art. 25: Vernietiging van onverkochte consumptiegoederen
Verbod: WELKE producten: Bijlage VII van de ESPR:
De goederencodes en beschrijvingen zijn afkomstig uit de gecombineerde nomenclatuur zoals verwezen in artikel 1(2) van Verordening (EEG) nr. 2658/87 en zoals vastgelegd in bijlage I daarvan, in de versie die van kracht is op 28 juni 2024.
Producten waarvan vernietiging verboden is:
- Kleding- en kledingaccessoires: codes 4203 – 61 – 62 – 6504 – 6505
- Schoeisel: codes 6401 – 6402 – 6403 – 6404 – 6405
Verbod op WIE en WANNEER
- Voor grote bedrijven: vanaf 19 juli 2026
- Voor middelgrote bedrijven: vanaf 19 juli 2030
- Kleine en micro-ondernemingen zijn vrijgesteld
Uitzonderingen: Artikel 25(5) van Verordening (EU) 2024/1781 vermeldt legitieme redenen voor de vernietiging van onverkochte consumentenproducten. De Commissie heeft een gedelegeerde handeling aangenomen (09/02/2026) waarin afwijkingen worden vastgelegd van het verbod op vernietiging van onverkochte consumentenproducten waar dit passend is om een van de volgende redenen:
- Commissie gedelegeerde verordening die afwijkingen vaststelt op het verbod op vernietiging van onverkochte consumentenproducten – Milieu
- D211580F-C888-4F4E-848D-c10da6f03ce6_en
- Het product wordt als gevaarlijk beschouwd
- Het product is ongeschikt voor het doel (in strijd met EU- of nationale wetgeving)
- Het product schendt intellectuele eigendomsrechten
- Het product was onderworpen aan een tijdsbeperkte licentie met een verlopen periode
- Labels, logo’s of ontwerpelementen met intellectuele eigendomsrechten die niet verwijderd kunnen worden
- Het product is te beschadigd, aangetast of besmet
- Het product is ongeschikt voor het beoogde gebruik vanwege ontwerp- of fabricagefouten die niet kunnen worden hersteld
- Aangeboden voor donatie – niemand accepteerde het
- Gedoneerd aan een sociale economische entiteit – geen geschikte ontvanger gevonden
- Voorbereid voor hergebruik – geen ontvanger gevonden